Tarnów
Góra św. Marcina

amek na Górze św. Marcina zaczął budować w 1329 roku Spytko z Melsztyna. Składał się on z wieży, budynku mieszkalnego /położonego przy południowym murze/, bramy wjazdowej i murów obronnych. Budowla wykonana była głównie z kamienia na planie nieregularnego wieloboku. Do bramy prowadziła długa, siedmiometrowa szyja a przejście miało tylko 1,5 metra szerokości. Do bramy przylegała wieża o średnicy ok. 10 metrów.
   Budowa szła stosunkowo szybko gdyż już w 1331 roku biskup krakowski Jan Grot poświęcił kaplicę zamkową a z 1342 roku zachowały się dokumenty wystawione na tymże zamku.
   W XV wieku przy północnym murze wzniesiono nowy budynek mieszkalny, drugą wieżę a istniejący budynek powiększono.
   Budowla stała się główną siedzibą rodu Leliwitów - Tarnowskich.
    Hetman Jan Tarnowski w XVI wieku we wschodniej części zamku wybudował nowy, dwukondygnacyjny budynek. Była to potężna budowla o wymiarach 36 x 17 metrów i grubości murów dochodzącej do czterech metrów.
    Zamek dzielił się na górny i dolny. Górny to opisana powyżej część natomiast o dolnym niewiele wiadomo. Miał on wymiary 65 x 13 metrów, zakończony był od wschodu okrągłą wieżą, umocniony wałem ziemnym i szeroką 10 metrową fosą. Przypuszczalnie pełnił on funkcje gospodarcze.
   Po śmierci ostatniego męskiego potomka Leliwitów zamek i okolice przechodzą w ręce spokrewnionych z nimi Ostrogskich. później władają nim Zasławscy, Lubomirscy, Radziwiłłowie, Koniecpolscy, Walewscy i Sanguszkowie.
  W 1690 roku zamek był już częściowo opuszczony i popadał w ruinę a w 1777 roku rozebrano jego mury.

Tutaj mogą Państwo przeczytać artykuły dotyczące zamku:
Zamek sprzedany- kupmy zamek  - autor Ewa Kropiowska
Spór o zamek 
Oświadczenie w sprawie przyszłości Zamku Tarnowskich ( - autor Ewa Kropiowska
Odbudowa zamku Tarnowskich - autor dr. Krzysztof Moskal