Broniszów

amek rycerski zbudowany został przypuszczalnie w drugiej połowie XII wieku a jednym z jego mieszkańców był comes Bytomia Odrzańskiego - Bronisław.
  Następnie w XVI wieku, kiedy to ziemie te były własnością rodziny von Kottwitz zamek został rozbudowany. Powstała wtedy, zbudowana w stylu renesansowym, murowana, trzykondygnacyjna budowla na planie litery "L". Główne wejście znajduje się od strony północnej i ozdobione jest kamiennym portalem. Pomieszczenia wewnętrzne mają sklepienia kolebkowe z lunetami, sklepienia belkowe a także bogate dekoracje stiukowe i sgraffitowe. Całe założenie otoczone jest fosą.
  Od 1839 roku zamek był własnością rodziny von Ischamer - Quaritz i pozostawał w ich rękach do 1945 roku. Wcześniej budowla należała do hrabiego Skrońskiego (od poł. XVIII w).
   W XIX wieku dostawiono dwa pozostałe skrzydła budynku, uzyskując tym samym niewielki wewnętrzny dziedziniec a w narożniku zbudowano okrągłą basztę w stylu neogotyckim służącą za punkt widokowy na okolicę (staw, łąki, park).
  Obecnie (2008 r.) zniszczoną budowlę chcą odremontować jej miłośnicy organizując co roku na zamku Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne a także sprzedając swoje zdjęcia (i nie tylko) na aukcjach internetowych.

 Od sierpnia 2010 roku zamek ma nowego właściciela, który sukcesywnie chce odnowić budowlę i udostępnić ją innym na różne zjazdy, warsztaty itp. Oby plan się udał.

Więcej o zamku, remoncie i innych atrakcjach znaleźć można na stronie: http://www.broniszowzamek.org.pl/