Archeolodzy odkopali relikty zamku krzyżackiego
 
Nad jeziorem Kałębie w miejscowości Osiek (Pomorskie) archeolodzy odsłonili fragmenty murów i kamiennych fundamentów zamku krzyżackiego. Wojewódzki konserwator zabytków zdecydował, by wpisać relikty do rejestru zabytków.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku Marcin Tymiński, prace przy pozostałościach zamku prowadzili archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

O tym, że w Osieku przed wiekami istniał zamek krzyżacki, historycy wiedzieli od dawna. Miejsce, gdzie stała niegdyś budowla, wskazywały wystające spod ziemi fragmenty muru. O samym zamku niewiele jednak było wiadomo. 
 
- W dawnych źródłach nie znajdziemy o nim wielu informacji. Do dziś nie zachowały się też żadne przedstawiające go ryciny. Z rozkazu pruskiego króla Fryderyka II, w końcu XVIII wieku zamek rozebrano, a z pozyskanej cegły zbudowano koszary w pobliskim Starogardzie Gdańskim - wyjaśnił Tymiński.

Archeolodzy od dawna przymierzali się do zbadania terenu nad jeziorem Kałębie, gdzie usytuowany był zamek. Udało im się w tym roku. - Właśnie zakończyli pierwszy sezon wykopalisk, prace będą kontynuowane w kolejnych latach - powiedział Tymiński.

Dzięki tegorocznym pracom archeologów wiemy już, że zamek był niedużą budowlą o nieregularnym kształcie. - Wiemy także, że zbudowano go na wyspie. Z czasem jednak Kałębie zmieniało się i dziś pozostałości obiektu znajdują się na małym półwyspie położonym w pobliżu północnego brzegu jeziora - wyjaśnił Tymiński.

Jak poinformował rzecznik, kolejne sezony badań mogą przynieść bardzo ciekawe odkrycia. - Głębiej, pod warownią, najprawdopodobniej znajdują się piwnice. Być może w czasie następnych badań archeolodzy odkryją też słowiański gród, który mógł znajdować się w tym miejscu, zanim Krzyżacy wybrali Osiek na swoją siedzibę - powiedział rzecznik.

Tymiński dodał, że niewykluczone, iż część planowanych poszukiwań odbywać się będzie także w jeziorze Kałębie. - Tam również mogą znajdować się pozostałości po przyległych do zamku budynkach - wyjaśnił.

Z informacji, jakie przekazał rzecznik, wynika, że zamek wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku, a Krzyżacy wyposażyli go w broń palną na kamienne kule. Mimo że niewielki zamek miał strategiczne znaczenie, zwłaszcza podczas wojny trzynastoletniej. Po walkach i potyczkach rycerstwa polskiego z rycerzami Zakonu Krzyżackiego, ci ostatni podpalili swoją warownię i uciekli przez wody jeziora. Zamek opanowali Polacy - powiedział rzecznik.

Zamek w Osieku pozostał własnością królów polskich do pierwszego rozbioru Polski, w 1772 roku. - Co ciekawe, gdy warownia stała się siedzibą polskich starostów, jednym z nich był Jan Sobieski, późniejszy król Polski - dodał Tymiński

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP