Dzięgielów

amek zbudowany został w XVII wieku przez rodzinę Goczałkowskich. Była to czteroskrzydłowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem. Wjazd prowadził przez sień przejazdową i usytuowany był w zachodnim skrzydle.
  W XVIII wieku zamek należy do rodziny Marklowskich i oni to przebudowują go na styl rokokowy. Pod koniec XVIII wieku nowym właścicielem budowli zostaje baron Trach lecz sprzedaje go baronowi Józefowi Beessowi. Nowy właściciel nie dba o zamek  i wkrótce odsprzedaje posiadłość komorze cieszyńskiej.  Ziemie te należały w tym czasie do książąt austriackich a z ich ramienia władzę nad nimi sprawowała tzw. komora cieszyńska, która to przeznacza budynek zamkowy na mieszkania dla zarządcy i służby folwarcznej. Lecz pożar gorzelni niszczy część zamku i mimo odbudowy nie odzyskał już swojego znaczenia.
   Po zakończeniu pierwszej wojny światowej zamek zostaje własnością państwa. Jak wiadomo jest to własność wszystkich i nikogo więc nie remontowana i odnawiana budowla popada w ruinę.
   Od 1993 roku zamek jest w rękach prywatnych i przeprowadzane są prace remontowe i konserwacyjne. Po wyburzeniu skrzydła wschodniego pozostały trzy skrzydła mieszkalne pokryte dwuspadowym dachem krytym dachówką. Całość jest otynkowana, zachowane zostały oryginalne portale oraz obramowania okien a nad sienią wjazdową jest podwójny kartusz z herbami Odrowąż i Śreniawa. Wyremontowany zamek przeznaczony będzie na hotel.