Szydłowiec

amek zbudowany został w latach 1470 - 1530 na sztucznie usypanej wyspie, otoczony fosą. Jego budowniczymi była rodzina Szydłowieckich herbu Odrowąż a ściślej Mikołaj Szydłowiecki. Szydłowieccy są także założycielami miasta Szydłowca.
  Zamek wybudowano w stylu gotycko - renesansowym, wspaniały wystrój malarski oraz kamieniarski stawiał go w owym czasie w jednym szeregu z najświetniejszymi rezydencjami. Trzykondygnacyjny budynek mieszkalny na parterze i piętrze posiadał trzy komnaty natomiast trzecia kondygnacja zajęta była przez jedną, reprezentacyjną salę. Wjazd na zamek prowadził przez wieżę bramną. Mur kurtynowy z gankiem strażniczym strzegł bezpieczeństwa zamku. Wspaniałe portale, kasetonowe stropy, fryzy, polichromie, ozdobne piece i kominki, barwne ceramiczne posadzki tworzyły bogaty wystrój budowli i swoisty klimat.
    Później zamek przeszedł w ręce rodziny Radziwiłłów. Wprawdzie siedzibę swoją mieli oni na Litwie w Nieswieżu lecz mimo to szydłowiecki zamek był przez nich rozbudowywany oraz ulepszany.
  W 1619 roku nastąpiła kolejna rozbudowa zamku przez jego właściciela a był nim Albrecht  Władysław Radziwiłł. Dobudowano wtedy skrzydło zachodnie oraz część północnego łącząc razem oba budynki. Dzisiejszy kształt zamku to efekt tej rozbudowy.
  Następną właścicielką zamku była od 1802 roku księżna  Anna Sapieha z domu Zamojska. Sprzedała ona rezydencję skarbowi królestwa w 1828 roku a ponad sto lat później zamek był własnością skarbu państwa.
   Po wojnie budowla została wyremontowana i obecnie mieści się w niej muzeum instrumentów ludowych.
  Obecnie zamek jest to trzykondygnacyjna, trzyskrzydłowa budowla powstała na planie podkowy z czwartej strony zamknięta murem kurtynowym a w środku znajduje się dziedziniec. Całość nakryta jest dachem dwuspadowym. Zamek posiada w dwóch narożach sześcioboczne baszty na podstawach czworobocznych zakończone płaskim tarasem. Wjazd na dziedziniec prowadzi przez kamienny most i wieżę bramną. Całość otacza park.