Turobin

    amek zbudowany został około 1420 roku przez kasztelana poznańskiego Dobrogosta Szamotulskiego. Za budulec posłużyło drewno. Warownia zniszczona została w 1500 roku podczas tatarskiego najazdu.
      Drugi zamek wznosi około 1568 roku Łukasz Górka - kasztelan poznański. Była to także drewniana budowla obronna posiadające jednak kamienne piwnice a położona na wzgórzu nad rzeką Por obok stawu. Zamek otoczony był fosą z wodą a wjazd do niego prowadził przez drewniany most na palach. Główna brama opuszczana była na łańcuchach natomiast obok niej była furtka dla pieszych. Wewnątrz stała czteropiętrowa wieża. Budowla ta stanęła nieopodal miejsca poprzedniego zamku.
      Od 1559 roku właścicielem zamku jest Stanisław Górka - wnuk Łukasza a po jego bezpotomnej śmierci (1592 r.) staje się własnością jego siostrzeńców. Od 1601 roku nowym właścicielem jest kanclerz Jan Zamoyski.

      W 1612 roku część zamku ulega spaleniu. Podczas wojen kozackich  w 1656 roku zamek zostaje zniszczony przez oddziały kozackie. W późniejszym czasie nie zostaje jednak odbudowany.
      Zamek uległ ostatecznie zniszczeniu w 1670 roku a w 1707 roku na miejscu dawnego zamku znajduje się folwark i dwór..