Jakubowice Murowane

amek a właściwie renesansowy dwór obronny zbudowany został w drugiej połowie XVI wieku przez rodzinę Tęczyńskich. Dobra te nabyli Tęczyńscy od rodziny Samborzeckich a sam zamek zbudowany został w miejscu wcześniejszego folwarku. 
 Nowa budowla to trzykondygnacyjny budynek mieszkalny postawiony na planie prostokąta przykryty czterospadowym dachem.
 W późniejszym czasie budowla zmieniała swoich właścicieli a wraz z nimi i swój wygląd. Następowały liczne przebudowy i remonty.
 Od 1617 roku zamkiem zarządzała rodzina Zasławskich, po nich byli Sobiescy, Sanguszkowie (1705 - 1779), Szeptyccy a od 1850 Grodziccy.
 W swoich murach zamek gościł króla szwedzkiego Karola XII..
  W końcu XIX wieku ówczesny właściciel zamku Tadeusz Grodzicki przystąpił do jego przebudowy. Wzniesiona została przylegająca do narożnika budynku, stojąca do dzisiaj okrągła wieża, zlikwidowano jedno piętro a całość zamieniono na pałac. Wjazd na jego teren prowadził przez stojącą do dzisiaj bramę z dwoma szpiczastymi wieżyczkami a całość otaczał park.
 W późniejszym czasie opuszczony zamek popadł w ruinę lecz obecnie trwa jego remont i możliwe, że za jakiś czas ujrzeć będzie można jego nowe, odnowione oblicze.