Gorzkowice

amek zbudowany został w końcu XV wieku przez biskupa kujawskiego Krzesława z Kurozwęk herbu Poraj. Była to murowana budowla, którą bardziej zaliczyć możemy do dworu niż zamku. Po nim zamek należał do rodziny Łaskich herbu Korab a oddany został w zastaw rodzinie Myszkowskich herbu Jastrzębiec przez Hieronima Łaskiego. Myszkowscy dzierżawili go do 1557 roku kiedy to Wojciech Łaski podarował zamek swojej siostrze Jadwidze. Następnymi właścicielami była rodzina Koniecpolskich herbu Pobóg. Prawdopodobnie za ich tam bytności przebudowana została dawna siedziba poprzednich właścicieli. Niektóre źródła podają ten okres za początek budowy zamku i przypisują go Koniecpolskim. Powstała wtedy budowla typu "palazzo in fortezza" łącząca funkcje reprezentacyjne i obronne.
  Podczas szwedzkiego "potopu" oblegany zamek uległ zniszczeniu lecz po wojnie został odbudowany.
  W 1704 roku wojska Augusta II Sasa broniły się przed wojskami szwedzkimi w murach gorzkowskiego zamku. Zniszczony zamek został częściowo rozebrany a materiał wykorzystano do budowy innych budynków.
  Następnie zamek należał do Stanisława Walewskiego a po nim do Franciszka Zaremby, który chciał odbudować zrujnowaną budowlę lecz jego śmierć zniweczyła te plany.
  Badania archeologiczne przeprowadzone z końcem XX wieku na miejscu dawnego zamku pozwoliły odkryć fundamenty budynku mieszkalnego.