Paniowce

amek zbudowany został na skale nad brzegiem rzeki Smotrycz w drugiej połowie XVI wieku przez wojewodę bracławskiego Jana Potockiego. Była to budowla obronna założona na planie kwadratu o wymiarach 85x85 metrów. Nad skalistym brzegiem znajdował się dwukondygnacyjny budynek mieszkalny zajmujący jeden bok założenia. Na jego końcach stały dwie kwadratowe baszty o bokach mających 12 m. Po przeciwnej stronie stał także budynek mieszczący w sobie dwukondygnacyjną basztę z bramą wjazdową. On także w całości zajmował jeden bok założenia. W rogu, od strony dziedzińca, po lewej stronie bramy znajdowała się kwadratowa dołem a ośmioboczna górą wieża, w której mieściła się kalwińska kaplica.
W 1590 roku  na zamku miała swoją siedzibę szkoła zwana akademią prowadzona przez kalwinów, którzy znaleźli tu schronienie a także była tu drukarnia. Po śmierci Jana Potockiego w 1611 roku w bitwie pod Smoleńskiem, żona jego wraz z kalwinami została usunięta z zamku i przez jego braci. Zamknięto szkołę i drukarnię. 
  W 1621 i 1633 roku zamek oblegany był przez wojska tureckie lecz nie został przez nie zdobyty. W 1651 roku podczas powstania kozackiego zamek podstępnie został zdobyty przez wojska kozackie. Jeden z członków załogi zamku, zwerbowany obietnicą otrzymania stopnia kozackiego pułkownika, otworzył zamkową bramę. Kozacy wymordowali załogę. Zginął także niedoszły pułkownik zamordowany za to, że zdradził swoich.
  Od drugiej połowy XVII wieku zamek stał opuszczony. Jeszcze w 1768 roku przez pewien czas przebywali w nim Konfederaci barscy lecz później coraz bardziej podupadał i niszczał.
  W początku XIX wieku niedaleko zamku wybudowany został pałac a z zamku pozostały tylko ruiny.