Trzciniec

amek zbudowany został przed 1262 rokiem i składał się z budynku mieszkalnego, wieży obronnej, budynków gospodarczych i wykutej w skale 50- metrowej studni a wszystko to było otoczone wysokim murem obronnym. W tym czasie na zamku włodarzyli Werner i Konrad von Opal.
   Na zamku często zmieniali się właściciele i włodarze. Był on własnością księcia jaworskiego Henryka I, króla czeskiego Jana Luksemburczyka, cesarza Karola IV, księcia zgorzeleckiego Jana. Następny właściciel zamku wójt Żytawy i Zgorzelca Anzelm von Ronow sprzedaje go Hince II Berce z Dubu w 1396 roku. Z rozkazu króla Czech Wacława IV budowla zostaje zniszczona w 1399 roku przez namiestnika Łużyc. Później w jej ruinach znajdują schronienie rozbójnicy ale jest to już koniec obronnej budowli. W dalszych wiekach kamień z ruin zamkowych służył okolicznym mieszkańcom jako budulec na ich domy.
  Obecnie zachowała się część budynku mieszkalnego i gospodarczego, mur obronny (miejscami osiągający dziewięć metrów wysokości) oraz zniszczona wieża.