Stara Kraśnica

amek zbudowany został w 1622 roku dla Johana Sigmunta von Schweinicha. W chwili swojego powstania jest to jedna z ładniejszych i okazalszych budowli na Śląsku. Była to dwu- i trzykondygnacyjna budowla otoczona murem obronnym ze strzelnicami i znajdującą się w nim bramą wjazdową. Osobne wejście było dla ludzi a osobne dla pojazdów. Bramę zwieńcza pantenon z bogatą dekoracją natomiast wejście główne do pałacu zdobią herby na podwójnym fryzie nad portalem. Z początkiem XX wieku do istniejącego starego zamku dobudowano nowy pałac a sam zamek wyremontowano. W całym założeniu zamkowo-pałacowym znajdował się browar, stajnie a także młyn i zabudowania gospodarcze.
  Po pierwszym właścicielu Janie Zygmuncie von Schweinichu budowla należała do rodziny von Dyhernn, von Vogt, Muller, Hubner oraz Seidel.
   Obecnie całe to wspaniałe pierwotnie założenie jest postępującą ruiną. Grożąca zawaleniem brama wjazdowa (podparta stemplami) czy budynki bez dachu i świecące pustymi miejscami po oknach sprawia raczej przygnębiające wrażenie nawet w słoneczny dzień.