Smolec

amek murowany zbudowany został około 1523 roku na wyspie otoczonej wodą, w stylu renesansowym. Wcześniej na tym miejscu stał gród obronny. Właścicielami wsi i zamku była rodzina von Saurma - Uthmannsche.
  Założony został na planie czworoboku. Składał się z dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego i prostokątnej, pięciokondygnacyjnej wieży po wschodniej stronie. Otoczony był fosą a wjazd prowadził przez kamienny most.
  Następnymi właścicielami zamku była rodzina von Schindler, hrabia Karrowotz, major von Pfeil oraz Karl Ludwig von Konigsdorf /1830 - 1843/.
  W XVIII wieku do istniejącej zabudowy dobudowano skrzydło zachodnie. Ponieważ obowiązywał wtedy barok w takim też stylu jest dobudowane skrzydło.
  Lata 1850 - 1855 to następna przebudowa i rozbudowa obiektu. Na polecenie właściciela Karla von Wallenberga - Pachały dobudowano skrzydło północne, dzięki czemu powstał czworoboczny dziedziniec a pozostałe skrzydła podwyższono. Modny wówczas styl to neogotyk.
  Do 1945 roku zamek jest własnością rodziny Wallenberg lecz zniszczony podczas wojny pozostaje do dziś w ruinie.
  Zachowała się w północno - wschodniej części zamku pięciokondygnacyjna, czworoboczna wieża częściowo wysunięta przed fasadę budynku, część murów od wschodu i południa, fragmenty fosy i zdewastowany park.