Ślęża

amek na szczycie wzgórza powstał przed 1343 rokiem a zbudowany został z inicjatywy księcia świdnicko - jaworskiego Bolka II Małego. Kamienna budowla posiadała wysoką wieżę obronną i otoczona była murem. Całość założono na nieregularnym planie.
   Podczas wojen husyckich zamek został opanowany przez ich wojska pod przewodnictwem Choldy i został siedzibą husytów przez kilka lat. Zdobyty wspólnymi siłami mieszczan świdnickich i wrocławskich, po kilkudniowym oblężeniu, zamek uległ częściowemu zniszczeniu. Lecz zniszczenia nie przeszkodziły rycerzom - rozbójnikom pod dowództwem Hansa Duringa na obranie go na swoją siedzibę. W 1471 roku ponowna wyprawa mieszczan na zamek doprowadza do jego całkowitego zniszczenia. Pozostaje tylko kamienna wieża, która nie remontowana ulega zawaleniu w 1543 roku.
  W 1702 roku na miejscu zniszczonego zamku opat wrocławskiego klasztoru Augustianów Jan Sievert postawił kościółek. Dotrwał on do 1834 roku zniszczony przez pożar wywołany uderzeniem pioruna. Odbudowany stoi do dnia dzisiejszego.
  Do dzisiaj pozostały tylko niewielkie fragmenty fundamentów dawnej budowli.