Karpno
zamek Karpień

amek zbudowany został z końcem XIII wieku lub na początku XIV dla ochrony  tzw. drogi solnej wiodącej przez pobliską Przełęcz Lądecką. Położony jest na szczycie wzgórza noszącego nazwę Karpień.
   Z dokumentu datowanego na rok 1337 dowiadujemy się, że właścicielami zamku jest rodzina von Glaubitz a został on im przekazany przez króla czeskiego Jana Luksemburczyka. Do 1412 roku aż siedmiokrotnie zmieniali się właściciele warowni.
   Rok 1428 to zniszczenie zamku przez wojska husytów. Odbudowany, zostaje siedzibą rycerzy - rozbójników łupiących karawany kupców a także miasta. Ich przywódcą jest Hinco Kruszina. Niezadowoleni z takiego sąsiedztwa mieszczanie pod wodzą księcia ziębickiego Wilhelma w 1443 roku zdobywają i niszczą zamek. Jednakże jeszcze przez 70 lat warownia jest schronieniem dla różnych rozbójników. Dopiero w 1513 roku zostaje ostatecznie zburzony a  w XIX wieku okoliczni mieszkańcy używają kamienia z zamkowych murów do budowy swoich domów.
    Zamek składał się z zamku górnego, w którym znajdowały się pomieszczenia właściciela i załogi oraz dolnego gdzie stały budynki gospodarcze i pokoje służby. Posiadał dwa dziedzińce, wieżę a wszystko to otaczały kamienne mury.
    Obecnie możemy oglądać pozostałości tych budowli.