Proszówka
zamek zw. Gryf

a początku XIII wieku książęta świdnicko - jaworscy wznieśli  na wysokim, stromym wzgórzu zamek strzegący między innymi drogi handlowej do Czech. W tym okresie jest to budowla na planie nieregularnym, z wieżą mieszkalną  otoczona murem obronnym.
   Po śmierci żony Bolka II - Agnieszki całe księstwo przeszło w ręce królów Czech /1392 r./. Ówczesny władca Wacław IV sprzedał zamek. Nowy właściciel Benesz Husnik był jego posiadaczem do 1419 roku kiedy to sprzedał go rodzinie Schaff-Gotsch.
   Początek XVI wieku to rozbudowa zamku. Dobudowano wieżę mieszkalną, trzykondygnacyjną a w późniejszym czasie /1546 r./ następuje dalsza jego rozbudowa w stylu renesansowym a także prowadzone są prace nad zwiększeniem obronności zamku. Prace te nie poszły na marne gdyż w czasie wojny trzydziestoletniej, dwukrotnie oblegany zdołał oprzeć się atakom Szwedów lecz duże zniszczenia budowli zmusiły obrońców do poddania zamku.
   W 1654 roku rozpoczęto ponowną rozbudowę i przebudowę warowni. powstały wtedy nowe budynki mieszkalne.
   Podczas pobytu na zamku żołnierzy pruskich /1778 r./ umocniono jeszcze jego obronność. Dwadzieścia lat później zamek zaczyna popadać w ruinę gdyż właściciele u podnóża góry budują nowy folwark i tam przenoszą swoją administrację. Z zamku pozyskiwany jest materiał na nową budowlę.
   Do dzisiaj zachowały się fragmenty zamku górnego i dolnego ,części murów obronnych, baszt, bramy i budynku mieszkalnego.