Gorzanów
redniowieczny zamek położony był na północ od dzisiejszego pałacu. Zniszczony podczas wojen husyckich ostatecznie został rozebrany w 1805 roku. Nie pozostał po nim żaden ślad.


 
 

enesansowy zamek wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku / około 1573 roku/ a jego budowniczym był Jan Arbogast von Annenberg.
  Właścicielami zamku, po śmierci Jana Arbogasta zostaje rodzina Herberstein. Córka Arbogasta - Maria Maksymiliana wychodzi za mąż za Johanna Fridricha von Herberstein.
  Prawie sto lat po zbudowaniu zamku gruntownie przebudowano obiekt w stylu barokowym tworząc przy nim piękny park. W parku tym zbudowano, na wzór budowli z Schonbrunn pod Wiedniem, pawilon ogrodowy zwany  rotundą. Prawdopodobnie jest to najstarszy na Śląsku regularny ogród pałacowy.
   W początku XIX wieku ówczesny właściciel hrabia Hieronim von Herberstien uruchamia w pałacu teatr, który dotrwał do 1847 roku tj. do śmierci założyciela.
   Zamek zbudowany jest na planie prostokąta a w środku zabudowań znajduje się dziedziniec. Skrzydło główne trzykondy- gnacyjne przykryte jest dachem siodłowym natomiast fasady pokrywa dekoracja sgraffitowa. Od strony dziedzińca, drugie piętro zamykają loggie zbudowane w 1735 roku. W środku skrzydła znajduje się wieża z portalem wejściowym oraz schodami. Do dzisiaj w dobrym stanie zachowała się wewnątrz zamku sala balowa z ozdobnym sufitem a także kilka sal z malowanymi stropami belkowymi. Pozostały także częściowo uszkodzone wnętrza kaplicy i teatru.
   W latach 1961 - 1963 zamek poddano pracą zabezpieczającym przed dalszą dewastacją.
  Do dzisiaj  pozostały założenia pałacowe, budynki gospodarcze a także stary park.