Gola

amek zbudowany został  przez Leonarda von Ronau około 1580 roku w kupionym wcześniej od kościoła w Niemczy majątku Gola. Była to murowana, czworoboczna, dwukondygnacyjna budowla ze znajdującym się wewnątrz dziedzińcem. W południowo - wschodniej części znajdowała się wieża. Zamek wzniesiony został w stylu renesansowym.
    Przebudowywany w latach 1600 - 1610 przez Dietricha von Ronau . W 1611 roku posiadaczem zamku i majątku jest Georg von Ronau aż do 1628 roku.
    W wieku XVIII we wschodniej części majątku powstaje park.
    Nowi właściciele zamku i ziemi rodzina von Graffon w 1845 roku odnawiają należący do nich zamek, młyn browar i gorzelnię. Znajdujący się tam staw rybny nie używany od czasów Leonarda von Ronau , zarośnięty i zaniedbany stał się tylko częścią otoczenia.
    W czasie drugiej wojny światowej zamek zostaje zniszczony a jego właściciele rodzina Prittwitz und Graffon zmuszona jest go opuścić.
  Widoczny, rzeźbiony portal na bramie wjazdowej pochodzi z początku budowy zamku a więc z 1580 roku. Elewacje ozdobione są dekoracją sgraffitową z późniejszego okresu.
    Jako ciekawostkę podam, że  istnieje polsko - belgijski klub studencki miłośników zamku w Goli i corocznie od 2000 roku urządzają na zamku zjazd.