Chocianowiec

dokumencie z 1286 roku możemy po raz pierwszy przeczytać o istnieniu grodu i zameczku myśliwskiego. W 1345 roku właścicielem zamku był książę legnicki Wacław I, następnie jego syn Rupert I a dalej Wacław II i Ludwik II książę brzesko - legnicki.
Później zamek miał dość licznych właścicieli a byli nimi kolejno: bracia Dornheim /1436 - 1507/, Georg von Schellendorf /1507 - 1518/, Christoph von Schkopp /1518 - 1587/, rodzina von Nostitz /1587 - 1613/, Melchior von Schellendorf, rodzina von Stosch, rodzina von Roedern, Wilhelm Gottlob zu Dohna - Schlodien, Herman Gottlob zu Dohna - Schlodien i Hans von Rittberg.
Mając tak licznych właścicieli przebudowy zamku odbywały się dość często. Miało to miejsce w wiekach XVI, XVII oraz XIX i każdorazowo zmieniały one wcześniejszy wygląd zamku a ich końcowy wynik oglądamy dzisiaj.
   Jest to postawiona na planie prostokąta trzykondygnacyjna budowla  z wieżyczkami po bokach otoczona murem. Do jej budowy użyto kamienia polnego, cegły a także piaskowca.
  Od 1935 roku w jego murach miała swoją siedzibę Kobieca Służba Pracy.
  Podczas drugiej wojny światowej nie obeszło się bez zniszczeń. Zaraz po wojnie, przez dziesięć lat w zamku mieściła się szkoła lecz od 1955 roku budowla aż do dzisiaj pozostaje opuszczona i popada w ruinę.