W POSZUKIWANIU KAMIENIA FILOZOFICZNEGO - OD ALCHEMII DO WSPÓŁCZESNEJ CHEMII 

Projekt w poszukiwaniu polegał na wyselekcjonowaniu grupy młodzieży gimnazjalnej i licealnej z terenu gminy Morąg zainteresowanej znalezieniem swojego własnego "kamienia filozoficznego" z zakresu nauk przyrodniczych i historii.
Projekt był realizowany w liceum ogólnokształcącym i na terenie średniowiecznego zamku krzyżackiego. Jego realizacja polegała na wykonaniu szeregu ciekawych doświadczeń chemicznych, dzięki czemu młodzież mogła wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną.
Uczestnicy projektu zobaczyli na własne oczy jak wygląda nauka chemii na wyższej uczelni oraz uczestniczyli w pokazach ciekawych doświadczeń chemicznych.
Na zamku krzyżackim przygotowali oprawę chemiczna imprezy szkolnej "powitanie lata".
 

Stojąca na pierwszym planie "jagodzianka" tym razem służy jako pomoc naukowa.
Zajęcia prowadził m. in Pan Stanisław Stapurewicz (z prawej).
"Hop szklanka piwa" - jak śpiewał Marek Grechuta.
Może w przyszłości odkyję "eliksir młodości"?
 

 

Pokaz zrobionych przez uczestników warsztatów sztucznych ogni.
A po zabawie sprzątamy teren.
Dzięki udziałowi w projekcie młodzież nauczyła się jak w praktyce przeprowadza się doświadczenia chemiczne. Uczestnicy projektu nauczyli się podstaw BHP i organizacji pracy podczas praktycznej nauki chemii. Uczestnicy projektu w trakcie spotkań wykonywali m.in. atramenty sympatyczne, dowiedzieli się jak syntetycznie i naturalnie (poprzez destylację) uzyskiwać zapachy, nauczyli się wykonywać mydło i węgiel drzewny. Poznali szereg ciekawych i widowiskowych doświadczeń chemicznych, z których ich zdaniem najbardziej atrakcyjne wykorzystali do przygotowania pokazu chemicznego.
Młodzież uczestnicząca w projekcie podczas cotygodniowych dwugodzinnych spotkań i dwóch dwudniowych biwaków chemicznych miała przede wszystkim rozwiązywać konkretne problemy: zaplanować i wykonać wybrane przez siebie doświadczenia. Uczestnicy projektu musieli więc nauczyć się współpracy we własnej grupie, jak i z innymi rówieśnikami - przede wszystkim organizatorami szkolnej imprezy zwanej "nocą świętojańską", w czasie której prezentowali swój pokaz chemiczny.
    Tekst pochodzi ze strony internetowej organizatora imprezy - Fundacji Pogezania.