Tykocin

    amek zbudowany został w XV wieku przez Marcina Gosztołda w miejscu wcześniejszego grodu.
      W latach 1550 - 1582 za panowania Zygmunta Augusta został rozbudowany w stylu renesansowym i umocniony.
      Była to wtedy założona na planie trapezu budowla obronna z wewnętrznym dziedzińcem, posiadająca w narożnikach okrągłe wieże oraz ziemne bastiony połączone ze sobą kurtynami. 
      W XVI i XVII wieku zamek uchodził za najpotężniejszą twierdzę nizinną w Polsce. W nim to znajdował się główny arsenał Rzeczypospolitej, skarbiec a także sprowadzona z Wilna biblioteka. Z zamku tego szedł orszak żałobny na Wawel w Krakowie z ciałem króla Zygmunta Augusta zmarłego w Knyszynie.
      W 1611 - 1632 roku ówczesny starosta umacnia założenie lecz podczas szwedzkiego "potopu" zamek zostaje zdobyty przez wojska hetmana litewskiego Lwa Sapiehę. Podczas jego zdobywania broniący się w nim Szwedzi częściowo wysadzają zamek w powietrze.
      Zamek odbudowuje ponownie Stefan Czarniecki. 
      W 1734 roku na zamku wybucha pożar, który niszczy budowlę. Od tego czasu opuszczony popada w ruinę i w 1750 roku następuje jego rozbiórka z polecenia Jana Klemensa Branickiego a odzyskany materiał posłużył do budowy klasztoru misjonarzy. Podczas pierwszej wojny światowej pozostałości dawnej warowni zniszczyli Niemcy.
      W swojej historii zamek gościł znakomite osoby. Przebywali na nim królowie Polski - Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, August Mocny i car Piotr Wielki. Tutaj też August II Mocny w 1705 roku ustanowił odznaczenie - Order Orła Białego.
      Obecnie zamek jest odbudowywany przez prywatnego właściciela.