FUNDACJA "PROMEMORIA"

O fundacji
 
Fundacja "PROMEMORIA" powstała w grudniu 2006 roku w miejscowości Dobczyce a jej założycielem jest Jacek Gilewicz. 

   Celem fundacji jest pomoc przy odnawianiu, odbudowywaniu i restauracji starych i zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie Polski. Głównie chodzi o zamki i pałace, których przed drugą wojną światową było bardzo wiele. Nieliczne przetrwały do naszych czasów w stanie dobrym. To te, których remont był na tyle opłacalny, a ich stan na tyle dobry, że można było zainwestować w nie pieniądze. Teraz mieszczą się w nich hotele, restauracje i przynoszą one dochód ich obecnym właścicielom. Lecz jest wielka ilość pałaców, dworów czy zamków, które niszczeją do tej pory bo brak jest w gminach pieniędzy na ich remont czy zabezpieczenie ruin. A przecież każda taka budowla to część naszej historii. W każdym zamku mieszkały osoby, o których uczyliśmy się w szkole na lekcjach historii. Pałace i dwory należały do ludzi związanych z danym regionem zawsze coś wnoszącymi do jej życia i dziejów. Dzisiaj to wszystko niszczeje rozbierane i rozkradane. Sami powodujemy to, że nasze dzieci czy wnuki nie będą nic wiedzieć o przeszłości swojej ziemi, na miejscu pięknych kiedyś pałaców czy dworów staną domki - potworki. Starajmy się uratować i odbudować to co jeszcze w chwili obecnej można a czego nie damy rady to przynajmniej zabezpieczmy przed dalszym niszczeniem. Może jest to walka z wiatrakami ale wydaje mi się, że warto ją podjąć. I między innymi dlatego powstała ta fundacja.

  Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że sam nie uratuję wszystkich zabytków ale różnych tego typu fundacji jest więcej i są także ludzie, którym ten temat nie jest obojętny. Przyłącz się i Ty i miej też swój, nawet niewielki wkład w ratowanie zabytków. Każda złotówka się liczy.

  Drugim celem fundacji jest pomoc dla Polaków zamieszkujących tereny Białorusi i Ukrainy przy powiększaniu lub nawet powstawaniu nowych bibliotek. Chcemy także, w miarę możliwości wspomóc nasze biblioteki szkolne. Organizujemy zbiórki książek i po zorientowaniu się w potrzebach danej biblioteki wysyłamy lub zawozimy potrzebną lekturę.

  Jeżeli masz w domu niepotrzebną książkę nie wyrzucaj jej, może ktoś inny chętnie ją przeczyta. Fundacja  przyjmie każdą ilość książek zarówno nowych jak i używanych gdyż zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Zainteresowane darowizną osoby proszę o kontakt.

Praca w fundacji jest na zasadzie wolontariatu. Jeśli jesteś zainteresowany uczestniczeniem w obronie zabytków - napisz.
 
 

                Copyright (C) 2006-2010 by JACEK GILEWICZ. 
               All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.