Zamek Niesytno w Płoninie
(woj. dolnośląskie)
 
...Zamek wybudowany został na skałach, na stromym wzgórzu w centrum wsi. Zachowała się potężna kamienna wieża w formie ośmioboku o nieregularnym kształcie, a także ruiny kaplicy zamkowej, budynku mieszkalnego oraz murów obwodowych. Obecnie wszystko porośnięte samosiejkami, niedostępne do zwiedzania ze względu na stopień zniszczenia. Zamek nie był nigdy zbadany ani inwentaryzowany. Poniżej znajduje się renesansowy pałac, ściśle przylegąjący do zamkowej skały. Obecnie pozostały z niego jedynie ściany. Kiedyś była to budowla dwuskrzydłowa, czterokondygnacyjna z poddaszem użytkowym oraz narożną wieloboczną wieżą. Okna w większości w kamiennych opaskach oraz obramieniach. Ocalały ozdobne szczyty wolutowe, detale kamienne oraz kominki zostały rozkradzione po pożarze, tak samo jak kamienny portal z datą 1545 w kluczu. Przed pałacem rozległy taras na murze oporowym z nieistniejącą altaną w narożu. Przed bramą wjazdową budynek bramny wkomponowany w skałki, obecnie opuszczony i zdewastowany. Wokół ogród angielski, gdzie wyeksponowano skałki, a także basteja niewiadomego przeznaczenia. Całość stanowi jedyny w swoim rodzaju kompleks zamkowo-pałacowy, nie mający odpowiednika w kraju.

W połowie 2012 roku ruszyła odbudowa zamku w Płoninie! Trwają prace przy odgruzowywaniu i rekonstrukcji budynku mieszkalnego na terenie zamku średniowiecznego. Do listopada 2012 roku odtworzono sklepienia oraz zrekonstruowano mury do pełnej wysokości w budynku mieszkalnym będącym częścią średniowiecznej warowni. Do zakończenia tego etapu pozostało wykonanie zadaszenia i prace wykończeniowe we wnętrzu. W kolejnym etapie planowane jest odgruzowanie wieży obronnej oraz stopniowa jej rekonstrukcja, odgruzowano także część pomieszczeń renesansowego pałacu na podzamczu.W początku 2013 roku zamek otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysokości 250 000 złotych. Pieniądze przeznaczone będą na prace konserwatorskie, zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, stabilizację konstrukcyjną budynków zamkowych - II etap.
Zdjęcia z postępu w pracach zobaczyć można na stronie http://niesytno.pl
 

Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony:


 

Na stronie tej można też znaleźć więcej zdjęć (m. in. wizja autora strony co do wyglądu zamku po ewentualnej odbudowie) oraz informacje o historii i czasie teraźniejszym tej pięknej lecz zrujnowanej budowli.