Pałac w Dobrowie
(woj. zachodnio-pomorskie)

 
Pałac w Dobrowie wybudowany jest w stylu neogotyckim. Zbudowano go ok. 1900 roku dla ówczesnych właścicieli Dobrowa - rodziny von Kleistów. Autorzy projektu i budowniczowie nie są znani. Korpus pałacu dwukondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem i trójkondygnacyjną partią środkową. Od strony południowej pięciokondygnacyjna wieża czworokątna i trójkondygnacyjna wieżyczka sześciokątna. Narożniki korpusu i części środkowej ujęte są smukłymi, ośmiokątnymi wieżyczkami. Podobne podwieszone wieżyczki ujmują ostatnią kondygnację największej wieży. Pałac posiada dwa tarasy w części środkowej na piętrze od frontu i z tyłu budynku, nad tarasem frontowym widzimy prostokątną tarczę herbową von Kleistów. Od strony północnej znajduje się także obszerny parterowy taras długości całej elewacji. Nad korpusem położony jest wysoki dach dwuspadowy, nad wieżami dachy namiotowe, wszystkie kryte dachówką zakładkową. Na ścianach możemy dostrzec częściowo zachowaną linearną dekorację architektoniczną - obramowanie okien i szczytów. Kubatura pałacu to 6500m3, jego powierzchnia użytkowa wynosi 1750m2
Pałac podobno został zbudowany na starych XVIw. fundamentach i posiada ukryte podziemia - sieć podziemnych korytarzy przebiega podobno pod całym parkiem a wejścia ukryte są w pobliskim lesie nie można jednak z nich korzystać z powodu wypełniającego je "złego powietrza", którym nie można oddychać.
Po II wojnie światowej pałac przeszedł dwa generalne remonty w 1965 r. i 1975-77r. Początkowo należał on do miejscowego Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a od roku 1964 użytkowany był przez instytucje oświatowe - mieściła się w nim szkoła. W 2000 roku pałac przeszedł w ręce prywatne.
----------------------------------------------------------------------------------------
Ciąg dalszy historii to śmierć właściciela pałacu i obecnie budowla popada w ruinę. Zaczęły się już kradzieże (znikają kaloryfery) oraz niszczenie elewacji. Właśnie ten pałac będzie tematem listów w naszej akcji "Ratujemy polskie zabytki"

 

Tekst: wikimapia 

Zdjęcia kolorowe: Beata Zbonikowska

Zdjęcie czarno-białe: widokówka z lat 30-tych XX wieku.