FUNDACJA "PROMEMORIA"

Co aktualnie robimy.
 
1. Przez cały czas prowadzona jest zbiórka książek na potrzeby bibliotek szkolnych jak i dla Polaków zamieszkujących  na Białorusi i  Ukrainie. Jeżeli możesz przyłącz się do niej.

2. Zbieramy informacje o niszczejących zamkach, pałacach i dworach, które jeszcze da się ewentualnie uratować. Każda taka od Państwa informacja jest cenna i  z góry za nią dziękujemy.

3. Gromadzimy również informacje o rozkradanych i zaginionych częściach architektonicznych wyżej wymienionych budowli. Jeżeli posiadają Państwo zdjęcia, na których widać jakiś element a w późniejszym czasie już go nie ma prosimy o kontakt i informację. Zaginięcie postaramy się zgłosić odpowiednim organom administracyjnym. 

O zaginionych przedmiotach informujemy na forum strony : www.ruinyizamki.pl

 

 

Zgłoszone przez Państwa obiekty:
1. dwór w Raciechowicach..

2. Zamek Niesytno w Płoninie

3. Zamek w Gościszowie

4. Pałac w Bożkowie

 
--------------------------------------------------------------------------------------

Na początek zdecydowaliśmy się pomóc zamkowi w Morągu. Powodów było kilka. 
  Po pierwsze: natychmiast po zmianie właściciela w 2000 roku ruszyły prace remontowe budynku. Następnie przeprowadzono prace archeologiczne, w trakcie których odkryto fundamenty wszystkich wcześniejszych budowli zamkowych. Część z nich została zabezpieczona a pozostałe są w najbliższych planach. prac.
Odkopano w całości XIII-wieczną fosę, zrekonstruowano podstawy dwóch baszt a w budynku odkryto renesansowe polichromie.
  Po drugie: sporządzono dokładną dokumentację z wykonanych prac (zdjęcia, opisy, rysunki itp). Wszystkie przeprowadzone do tej pory prace wykonane były bez żadnych dotacji ani gminnych, ani państwowych lecz wyłącznie z funduszy własnych.
  Po trzecie: zgromadzono częściowo materiał na dalsze prace między innymi stare kamienie, stare drewno oraz XIX wieczne cegły. Również wapno gaszone jest trzeci sezon wg. "starych receptur". Warto dodać, że rekonstrukcja i remont przeprowadzane są na wzór średniowiecznej sztuki budowania.
  Po czwarte: pomimo ogromu prac jakie zostały zrobione są plany dalszej rekonstrukcji założenia i to w najbliższym czasie.
   I po piąte: powstał bardzo ciekawy pomysł noszący nazwę Akademii Rzemiosł Dawnych.. 
  Wszystkich, zarówno osoby prywatne jak i instytucje, których zainteresowała powyższa informacja i są w stanie w jakikolwiek sposób przyczynić się do całkowitego zrealizowania planów rekonstrukcji zamku w Morągu prosimy o pomoc i z góry dziękujemy.
    Szczegółowe informacje: fundacja.promemoria@op.pl lub svolo@op.pl
 

 
Copyright (C) 2006-2010 by JACEK GILEWICZ. 
            All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.